Серед небезпечних для здоров’я людини факторів, які викликають алергічні хвороби, значне місце займають рослини, особливо ті, які ростуть біля наших домівок, у парковій зоні та на садово-городніх ділянках. Найзлішим ворогом здоров’я людини є бур’яниста трава амброзія полинолиста, яка на вид зовсім безпечна рослина.
Амброзія виділяє ефірні олії, що викликають сильний головний біль. Особливо шкідливий пилок амброзії, що піднімається до 5000 м і розноситься вітром на десятки кілометрів.
У період цвітіння серед населення спостерігається масове алергійне захворювання, відоме за назвою “осіння сінна лихоманка” або “амброзійний поліноз”. Пилок амброзії, потрапляючи в очі, ніс, бронхи, викликає сльозотечу, погіршує зір, підвищує температуру, викликає запалення оболонок верхніх дихальних шляхів, приводить до приступів бронхіальної астми. Лікування такої алергії довге і складне.
Поліноз, викликаний амброзією, сполучається з харчовою алергією на диню, банани, гірчицю, соняшникове насіння (олія, халва тощо), також можлива перехресна алергійна реакція на цвітіння соняшника, кульбаби.
Набагато гірше хворі почувають себе при сухій і сонячній погоді, на відкритому повітрі, ніж у приміщенні й у дощову погоду.
У період цвітіння амброзії людям, схильним до розвитку поліноза, допомагає перебування у приміщеннях з кондиціонованим повітрям. Рекомендується завішувати вікна і двері зволоженими простирадлами і марлею. Прийшовши з вулиці, варто змінити одяг, прополоскати рот, промити очі. Приймати душ не рідше двох разів на день. Не сушити речі після прання на вулиці (на балконі), тому що на них осідає пилок. Щодня проводити вологе прибирання в квартирі.
Винищування амброзії до її цвітіння дозволяє знизити, а найчастіше і виключити розвиток поліноза. Шкідливість амброзії в тім, що тричі скошена вона все рівно встигає заколоситися і випустити насіння. Боротися з амброзією просто: можна її виполоти, обробити інсектицидами, висмикнути з коренем, головне – робити це регулярно щотижня на своїй ділянці.