Цукровий діабет — захворювання, пов’язане з підвищенням рівня цукру в крові. Цукровий діабет називають “голодом серед достатку”, тому що, незважаючи на надлишок “пального” в крові, воно не може потрапити в клітини. Природно, що такий стан украй шкідливий для організму і без лікування призводить до безлічі ускладнень. Типи цукрового діабету
Зазвичай під терміном “цукровий діабет” поєднують кілька різних захворювань. Їхня загальна риса — високий рівень цукру в крові, але причини цього різні. Дві найбільш часті форми цукрового діабету це:
Інсулінозалежний цукровий діабет (його також називають “діабет I типу”, “діабет молодих”, “діабет худих”) виникає частіше в молодому (до 40 років) чи дитячому віці, важче протікає і ЗАВЖДИ вимагає лікування інсуліном. 

Інсулінонезалежний цукровий діабет (“діабет II типу”, “діабет літніх”, “діабет гладких”). Виникає після 40 років, частіше — на фоні надлишкової маси тіла. Іноді вимагає лікування інсуліном (але лише в частини хворих і через багато років від початку захворювання). У такому випадку говорять про “інсулінопотребуючий” діабет II типу). 
У розвинутих країнах приблизно 85% хворих на діабет мають II тип захворювання і 15% — I тип. 

“Чи нема в мене цукрового діабету”?
Про цукровий діабет можуть свідчити наступні симптоми, а особливо їхнє сполучення: 
l Підвищена спрага і збільшення кількості сечі 
l Схильність до інфекцій, гнійних захворювань і т.п. 
l Шкірна сверблячка 
l Швидке схуднення
Хоча ці симптоми зустрічаються не тільки при діабеті, але як тільки вони з’являться, обов’язково слід звернутися до лікаря.

Чи завжди
треба знижувати підвищений рівень
цукру в крові? 
З одного боку, найчастіше підвищений рівень цукру в крові пацієнти не відчувають (тобто, немає неприємних симптомів). Але навіть у цьому випадку хронічне підвищення рівня цукру в крові призводить до різних ускладнень цукрового діабету — ураження нирок, очей, серця, нервових закінчень і судин у ногах та ін. Зниження рівня цукру в крові до прийнятних цифр дозволяє уникнути цих ускладнень. 
Ще одна велика проблема пов’язана з тим, що справжній рівень цукру залишається невідомим для пацієнта і лікаря, бо цей показник зазвичай підвищується до вечора, а аналізи крові беруть зранку. Правильні дані можна одержати за допомогою самостійного визначення рівня цукру(за допомогою глюкометра або тест-смужок). 

Що значить
“цукровий діабет як спосіб життя”? 
При діабеті I типу: при правильному лікуванні із застосуванням сучасних методів (мова йде про інтенсивну інсулінотерапію, про яку буде розказано далі) пацієнту доступно усе, що й іншим людям: сім’я, навчання, робота, заняття спортом та ін. Пацієнт може вживати будь-яку їжу (але з однією умовою: при грамотному самостійному розрахунку дози інсуліну). Це не хронічна хвороба, що обмежує здатність людини до активного життя, а швидше особливість, індивідуальність частини людей, що вимагає лише специфічного способу життя, але при цьому дозволяє залишатися здоровим (тобто, з нормальним рівнем цукру в крові і без ускладнень цукрового діабету). 
Усе вищесказане відноситься і до діабету II типу. Крім того, однією з частих причин цієї форми захворювання є неправильний спосіб життя — переїдання, недостатня фізична активність і т.п. Зміна способу життя на правильніший — наріжний камінь лікування діабету II типу. 
Отже, цукровий діабет — не хвороба, а особливий спосіб життя. Тому люди з діабетом не повинні приховувати цей стан. Навпаки, вони вправі розраховувати на те, що навколишні будуть вважати їх активними членами суспільства, здатними досягти таких же висот, як і інші, і, з іншого боку, з розумінням ставляться до особливостей способу життя при діабеті. 

Що таке “школа цукрового діабету”?
При цукровому діабеті, на відміну від багатьох інших захворювань, на успіх лікування впливає не тільки дотримання пацієнтом режиму прийому ліків, але й розуміння того, якою має бути дієта, як треба змінити свій спосіб життя, що варто робити в різних ситуаціях (наприклад, при підвищенні або зниженні рівня цукру в крові). Для цього розроблені спеціальні програми навчання хворих. 

“Міфи” про лікування цукрового діабету
Багато методів не пройшли підтвердження якісними науковими дослідженнями. Це:
l Лікарські трави 
l “Екзотичні” засоби (лаврове листя, стручки квасолі, стулки мідій) 
l Топінамбур 
Ці засоби, ймовірно, не шкодять організму, якщо тільки їх не застосовують замість справжнього лікування.