Безсоння – це клінічний розлад, яке виражається в порушеннях сну. Зазвичай безсоння проявляється в труднощах із засипанням, нічних пробудженнях і складнощі з подальшим засипанням, і нервовому сні, який не відновлює сили. Потреба в сні строго індивідуальна – комусь достатньо п’яти годин сну на добу, а хтось не може виспатися і за десять годин. Час від часу безсонні ночі трапляються у всіх. Майже чверть населення планети часто стикається з розладами сну, і ця проблема з віком погіршується. Від безсоння страждає 29% чоловіків і 37% жінок старше 65 років.
Типові симптоми безсоння:
- складності із засинанням (коли для засипання потрібно 45 хвилин і більше),
- нервовий сон (часті нічні пробудження і складності з повторним засипанням),
- занадто ранні ранкові пробудження,
- невідновлювальної сон.
Лікування безсоння
Страждаючі від безсоння люди можуть допомогти собі багатьма способами. Засоби лікування безсоння також називають засобами гігієни сну.
- Намагайтеся не спати протягом дня.
- Зменшіть споживання кави, чаю або коли, особливо у другій половині дня.
- Не зловживайте спиртним. Алкоголь викликає сонливість, проте нервове алкоголічну забуття закінчується раннім пробудженням.
- Не паліть – курці частіше стикаються з проблемою порушення дихального ритму уві сні.
- Регулярно займайтеся спортом, але уникайте інтенсивної фізичної активності безпосередньо перед сном.
- Намагайтеся дотримуватися режиму дня. Кожен день лягаєте спати і прокидайтеся в один і той же час.
- Виключіть з меню важкі і жирні страви, особливо у другій половині дня і безпосередньо перед сном.
- Подумайте, скільки годин сну вам потрібно, щоб денна сонливість не перетворилася на проблему. Непотрібний стрес через безсоння може привести вас у замкнене коло, з якого дуже непросто вибратися.
- Якщо довго не можете заснути, встаньте і трохи починает при нічнику, поки не відчуєте сонливість.
- Не вмикайте телевізор і не думайте про те, що не можете заснути.
- Розслабленню також сприяє тепла ванна, молочні напої та прослуховування приємної легкої музики.
- Також допомагають розслабитися думки про незакінчені справи. Запишіть всі справи, які вам належить зробити на наступний день, – це допоможе звільнити думки і спокійно заснути, не прокидаючись рано вранці.
Психотерапевтичне лікування
- Психологи для лікування безсоння використовують прості техніки релаксації, яким може навчитися кожен. Крім того, часто ефективної виявляється «розмовна терапія» (психотерапія), яка допомагає усвідомити і прийняти багато життєві події – наприклад, тяжку втрату, проблеми в шлюбі та ін – які і є прихованою причиною безсоння. Психологічним «хитрощів» цілком можна навчитися. Наприклад, якщо кілька разів повторити собі, що спати не можна, можна дуже швидко заснути.
- Когнітивна бихевиористская терапія – специфічний метод лікування безсоння, який спрямований на виправлення неправильних уявлень про сон і стереотипів, що склалися, наприклад, переконання у корисності короткочасного денного сну.
Медикаментозне лікування безсоння
- В аптеці можна без рецепту придбати безліч засобів, які допомагають вилікувати безсоння, якщо вона не прийняла хронічної форми. У поєднанні з описаними вище методиками дотримання гігієни сну ці ліки дуже ефективні.
- Снодійні антигістамінні засоби, наприклад, дифенгидрамин ( магнітолу) і прометазин (фенерган). Це ефективні засоби, проте вони на довгий час залишаються в організмі, що вранці може викликати ефект похмілля.
- Трав’яні кошти – існують наукові докази ефективності валеріани. Також традиційно для лікування безсоння використовуються пасифлора (пассифлору) і екстракт дикого латуку, однак їх ефективність не доведена медициною. Перш ніж приймати будь-які лікарські трави, неодмінно проконсультуйтеся у лікаря.
Професійна лікарська допомога
- Якщо вашу звичну життя порушує денна сонливість, що заважає роботі, або якщо безсоння негативно позначається на вашому емоційному стані, зверніться до терапевта. На переконання деяких лікарів, безсоння слід лікувати виключно снодійними засобами, причому негайно після появи перших симптомів, у той час як інші дотримуються протилежної думки і вірять в ефективність методик зміни гігієни сну. У будь-якому випадку ліки слід приймати протягом короткого часу, не більше двох тижнів, інакше виникає небезпека розвитку залежності (наркотичної) від снодійного.
- Крім того, терапевт визначити причини безсоння, які також вимагають лікування. Наприклад, депресія вимагає лікування антидепресантами. Люди, які страждають від первинної безсоння, мають потребу в консультації кваліфікованого фахівця-практика.