29 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з інсультом, заснований в 2006 році Всесвітньою організацією боротьби з інсультом (WSO). Мета – привернути увагу населення до данного захворювання. За статистикою ВООЗ, інсульт посідає  друге  місце в світі за смертністю.

В Україні смертність від інсульту більша, ніж в європейських країнах. З початком війни кількість випадків інсультів в рази збільшились – надмірні стреси військового часу безслідно не проходять.

Інсульт– це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини  головного мозку і розлади його функцій.

Стани, які підвищують ризик виникнення інсульту:підвищення артеріального тиску, підвищення рівня холестерину, надлишкова вага, цукровий діабет, порушення серцевого ритму, постійні стреси. Також інсульт може проявлятись сильними головними болями, сонливістю, блюванням, нудотою, головокружінням. Такі симптоми можуть бути короткочасними, потім зникати – так проявляються напади транзиторної ішемічної атаки. Більшість людей ігнорує їх, проте вони сигналізують про серйозні проблеми, які необхідно негайно діагностувати та лікувати. Будьте уважні, звертайте на них увагу!

Запам’ятати  симптоми інсульту  можна  за абревіатурою МОЗОК-Час.

 • М (Мовлення) – попросіть людину повторити за вами просте речення та виконати просту команду. При інсульті вимова буде нерозбірливою, плутаною або людина не буде розуміти команду, яку ви попросили її виконати.
 • О (Обличчя) – коли одна сторона обличчя зазнає візуальних змін (наприклад, обвисає). Попросіть людину посміхнутися. Якщо у неї інсульт, вона не зможе цього зробити або посмішка буде несиметричною.
 • З (Запаморочення) – поява скарги на раптове головокружіння, хиткість ходи, втрату рівноваги, координації рухів у руці або нозі. 
 • О (Очі) – у людини раптово порушився зір одним або двома очима, наприклад, зʼявилось двоїння при погляді на предмети.
 • К (Кінцівки) – слабкість або оніміння, неможливість підняти і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно, кінцівки з однієї сторони стають слабкішими, можуть падати, як пліть.

Час  – якщо ви помітили один із цих симптомів, терміново викликайте швидку

Найкращий спосіб знизити ризик виникнення інсульту — це профілактика. 

 1. Дотримуйтеся здорового харчування: щодня їжте овочі і фрукти, обмежуйте споживання солі. Вживайте їжу з низьким вмістом трансжирів.
 2. Будьте фізично активними. Навіть помірні фізичні навантаження дозволять контролювати вагу і підтримувати здоров’я. 
 3. Відмовтеся від куріння та вживання алкоголю. 
 4. Контролюйте артеріальний тиск.
 5. За рекомендаціями свого лікаря перевіряйте рівень холестерину та цукру в крові.
 6. Якщо лікар призначив вам лікування діагностованого у вас захворювання, строго дотримуйтесь назначень та рекомендацій. 

Будьте уважні до себе та оточуючих, вчасно звертайтеся до лікаря  та бережіть своє здоров’я.

Адміністрація.