Лептоспіроз (Лат., англ. – Leptospirosis; хвороба Вейля, тиф собак) – в основному гостро протікає природно-осередкова хвороба тварин багатьох видів і людини, що виявляється короткочасною лихоманкою, ге-моглобінуріей або гематурією, геморагіями, жовтяничним фарбуванням та вогнищевими некрозами слизових оболонок і шкіри, атонією шлунково-кишкового тракту, абортами, маститами, народженням нежиттєздатного потомства, періодичної офтальмія і менінгоенцефаліту, зниженням продуктивності тварин. 
Історична довідка, поширення, ступінь небезпеки і збиток
Вперше лептоспіроз як самостійну нозологічну грому хвороби у людини описали в Німеччині А. Вейль (1886) і в Росії Н.П. Васильєв (1888). Збудника хвороби (L. ictero-haemorrhagiae) відкрили в Японії Р. Инада і співавт. в 1914 р. У наступні роки в різних регіонах земної кулі були встановлені і описані численні серологічні групи і варіанти збудників лептоспірозу людини і тварин різних видів. 

Хвороба зустрічається у всіх країнах світу, вражаючи значні групи людей, сотні і тисячі голів сільськогосподарських тварин. За небезпеки, епідеміологічної значимості і економічним збитком лептоспіроз не поступається туберкульозу та бруцельозу. 
Збудники хвороби
Збудники хвороби відносяться до роду Leptospira (від гр. Leptos – легкий, speria – виток). Критерієм для класифікації патогенних лептоспір служить їх антигенний склад. Ідентифіковано понад 230 сероварів патогенних лептоспір, об’єднаних на підставі антигенного спорідненості в 23 серологічні групи. На території Росії виявлено близько 30 сероварів. Найбільш часто зустрічаються наступні: Icterohaemorrhagiae, Canicola, Pomona, Grippotyphosa, Sejroe, Hardjo, Tarassovi.Лептоспіри – мікроорганізми спіралевидної форми, розміром 6 … 24 х 0,2 мкм. Число завитків спіралі сягає 20. Кінці мікроба зігнуті у вигляді гачків, що робить їх легко впізнаваними при мікроскопії. 
Під мікроскопом у темному полі зору і так званої роздавленої краплі лептоспіри мають вигляд тонких, жваво і різноманітно рухомих сріблястих ниток. Лептоспіри культивуються в рідких і твердих живильних середовищах, що містять сироватку крові кролика або барана, сироватковий альбумін, жирні кислоти, багатоатомні спирти, вітаміни групи В. Факторами патогенності лептоспір є екзо-і ендотоксини, плазмокоагулаза, ліпаза, фібринолітичний фермент, естераза та ін 
Лептоспіри за ступенем стійкості до дії факторів зовнішнього середовища, фізичних і хімічних засобів прирівнюються до вегетативних форм бактерій. Чутливі до тетрацикліну, пеніциліну і стрептоміцину. 
Епізоотологія
До лептоспірозу сприйнятливі понад сто видів диких і домашніх тварин. Лептоспірозного епізоотичні вогнища поділяються на природні, антропургіческіх і змішані. 
Основними господарями (резервуарами) та джерелами лептоспір у природних вогнищах слугують різні види дрібних гризунів, комахоїдних, хижих та інших, у яких нерідко формується довічне лептоспіроносітельство. Антропоургіческіе (господарські) вогнища виникають при ввезенні в господарства тварин-лептоспіроносі-телей. У антропургіческіх осередках лептоспіроз хворіють велика рогата худоба, буйволи, свині, коні, вівці, кози, олені, собаки, верблюди, кішки, синантропні гризуни, хутрові звірі та ін 
Джерелом і резервуаром збудника інфекції є клінічно і безсимптомно хворі, а також перехворіли тварини-Лептос-піроносітелі. Лептоспіроносітельство після переболевания або прихованого інфікування може тривати у тварин до 1,5 років, а у гризунів – довічно. 
З організму клінічно хворих тварин і бактеріоносіїв лептоспіри виділяються з сечею, фекаліями, молоком, спермою, повітрям, що видихається, витіканнями із статевих органів, а також з абортованою плодом. 
Здорові тварини заражаються лептоспірозом через воду, корми, підстилку, грунт, пасовища та інші інфіковані об’єкти зовнішнього середовища. Основний шлях передачі збудника інфекції – водний, менше значення мають контактний і кормовий. У великої рогатої худоби, свиней і овець доведена можливість зараження статевим шляхом, а також передача збудника через плаценту. 
Лептоспіроз спостерігається в будь-який час року, але у великої і дрібної рогатої худоби, коней та інших видів тварин, що користуються пасовищами, проявляється переважно в літньо-осінній період. При первинному виникненні лептоспірозу в раніше благополучному господарстві хворіють тварини різних вікових груп. Епізоотія охоплює від 20 до 60% сприйнятливих тварин, викликаючи велику загибель не-імунного молодняку. Головною епізоотологічнеособливістю лептоспірозу сільськогосподарських тварин в стаціонарно неблагополучних господарствах є переважання безсимптомних форм інфекції у вигляді тривалого лептоспіроносітельства. 

Патогенез
У динаміці розвитку хвороби розрізняють чотири стадії: продромальную (1), бактеріємії (2), основних клінічних симптомів (токсичну) (3) і одужання (4). З довкілля збудник проникає в організм людини і тварин через (ворота інфекції) пошкоджену шкіру, слизові оболонки ротової і носової порожнин, очей, сечостатевих шляхів, респіраторного та шлунково-кишкового трактів. Завдяки активній рухливості лептоспіри вже через 5 … 6 хв після зараження з’являються в крові і з током крові і по лімфатичних судинах потрапляють у паренхіматозні органи – здебільшого в печінку, нирки, надниркові залози, селезінку, легені, а також у ліквор і тканини мозку. 
Розмноження та накопичення лептоспір, їхніх токсинів та продуктів обміну в крові, внутрішніх органах і тканинах призводять до вираженої інтоксикації, до руйнування еритроцитів (гемолізу), почастішання пульсу та дихання, розвитку анемії, різкого підвищення температури тіла. 
Геморагічний синдром характеризується крововиливами в нирках, легенях, ендокардит, епікарді, на слизових оболонках шлунково-кишкового тракту, статевого апарату і в шкірі. Розвивається інфекційно-токсичний шок з різким порушенням функції органів. Токсична фаза хвороби може закінчитися смертю тварини або одужанням. 
У резистентном організмі збільшення кількості антитіл у крові та активізація фагоцитозу ведуть до поступового знищення лептоспір у всіх тканинах і органах, крім нирок, тому що, перебуваючи в звивистих канальцях, вони захищені від дії імуноглобулінів. Формується спочатку нестерильний, а потім стерильний імунітет. 

Перебіг і клінічний прояв
Лептоспіроз хворіють тварини різного віку, але частіше й важче – молодняк. Хвороба протікає гостро, рідше – сверхостро (блискавично), підгостро і хронічно. Інкубаційний період коливається від 4 до 14 днів. 
У великої рогатої худоби, овець, кіз, буйволів, оленів блискавичний перебіг характеризується раптовим підвищенням температури тіла (41 … 41,5 ‘С), бурхливо розвиваються гемолізом, що призводить протягом 5 … 12 год майже до повного руйнування еритроцитів. Спостерігають відмова від корму, сильне пригнічення. Дихання часте і поверхневе. Смерть при явищах асфіксії, збудження і клонічес-ких судом настає через 12 … 24 год Летальність 100%. 
Гострий перебіг хвороби спостерігається частіше у молодняку ​​у віці від 2 тижнів до 1,5 років і характеризується високою гарячкою (температура 40 … 41,5 ° С), втратою апетиту, хиткою ходою, гнобленням і загальною слабкістю (на пасовищі хворі тварини відстають від стада ). Шерсть скуйовджений, тьмяний. Дихання утруднене, поверхневе і прискорене. Відзначають порушення серцево-судинної діяльності. До кінця гарячкового періоду (через 2 … 6 днів від початку хвороби) з’являється різка желтушность кон’юнктиви, слизових оболонок рота, піхви, а також шкіри. Слизові оболонки пофарбовані у жовтий колір різних відтінків; на них відзначають крововиливи. У овець желтушность слизових оболонок буває не завжди, але спостерігається слизово-серозне витікання з носа. Слідом за желтушностью на слизових оболонках ясен, язика, на шкірі спини, вух, шиї, хвоста, губ, сосків з’являються невеликі некротичні ділянки. На шкірі тулуба (спина, пах, підгруддя) з’являються обмежені набряки, що призводять до злущування епідермісу або повного некрозу шкіри з її подальшим відторгненням. 
Різко знижується, а часто зовсім припиняється молоковідділення. Сечовипускання хворобливе і утруднене. Сеча вишневого або бурого кольору виділяється невеликими порціями. На початку хвороби з’являється діарея, що змінюються потім явищами різкій атонії, повної відсутності апетиту, жуйки і скорочень всіх преджелудков. У вагітних тварин переважно в другій половині вагітності бувають аборти. Тварини швидко худнуть. 
При гематологічному дослідженні встановлюють різку, спочатку гіперхромні, а потім гіпохромна анемія, іноді стійкий нейтрофільний лейкоцитоз. Число еритроцитів при цьому зменшується до 1 … 3 млн / мкл (1 … 3 • 10 12 / л). Концентрація гемоглобіну спочатку збільшується до 14,5 г% (145 р. / л), колірний показник – до 1,6 (анемія гіперхромною характеру), потім внаслідок пригнічення еритропоезу показник гемоглобіну знижується до 1,7 … 5,0 г% (17 … 1950 / л). Число лейкоцитів збільшується до 13 … 18 тис / мкл (13 … 18 • 10 9 / л). Виявляють нейтрофілів з ядерним зсувом вліво, еозинофілію, лимфопению, іноді моноцитоз. 
Кількість білків сироватки збільшується до 9,5 … 10%, білірубіну – до 100 мг% (1000 мг / л). З сироватки крові зникає цукор, знижується кількість фібриногену; подовжується термін згортання крові. 
Тривалість переболевания 2 … 10 днів. Смерть настає при явищах вираженої асфіксії. У атональне періоді можуть бути судомні скорочення м’язів кінцівок, спини та шиї. Летальність, якщо не надана лікувальна допомога, досягає 50 … 70%. 
Підгострий перебіг лептоспірозу характеризується в основному тими ж симптомами, що й гостре, тільки вони слабше виражені, розвиваються повільніше. Схуднення, навпаки, буває сильніше, некрози шкіри охоплюють іноді величезні поверхні. Тривалість хвороби 10 … 18 днів (до 3 тиж.), Смертність 10 … 15%. Можливі рецидиви. 
Хронічний перебіг лептоспірозу зустрічається рідше, характеризується прогресуючим схудненням тварини, анемічного слизових оболонок, некрозами, збільшенням пахових лімфатичних вузлів, періодичним короткочасним підвищенням температури тіла з одночасною появою кривавої сечі бурого кольору. Хворі тварини стають яловими, або в них виникають аборти в різні терміни вагітності. 
Лептоспіроз у свиней протікає зазвичай латентно. Гостре протягом реєструють при первинному виникненні хвороби в раніше благополучних господарствах у супоросних свиноматок і поросят 5 … 90-денного віку. 
У 20 … 50% супоросних свиноматок спочатку спостерігають відмова від корму. На 2 … 3-й день хвороби – поодинокі, а потім масові аборти в останні терміни поросності. У розпал спалаху в 20 … 30% свиноматок народжуються мертві муміфіковані плоди або нежиттєздатні поросята, що гинуть на 1 … 3-Й день життя. Тривалість епізоотії 2 … 3 тижнів. 
Для хворих поросят у віці від 5 днів до 3 міс характерні підвищення температури тіла до 40 … 41,5 ° С, пригнічення, відмову від корму, кон’юнктивіт. Тривалість хвороби 2 … 7 днів. Летальність може досягати 30% і більше. 
Підгострий перебіг буває у поросят-отьемишей і свиней до 6-місячного віку в господарствах з тривалим перебігом інфекції. У них відзначають підвищення температури тіла до 41 … 41,5 «С, анемію, іноді желтушность слизових оболонок, шкіри, вогнищеві некрози в різних частинах тіла, кон’юнктивіти, хитку некоординовані ходу, судоми. Тривалість хвороби 5 … 7 днів. Смертність досягає 20%, летальність – 3 … 5%. 
Хронічний перебіг відзначають в стаціонарно неблагополучних господарствах. Хвороба протікає безсимптомно, супроводжується масовим (80% і більше) тривалим (до 3 років) лептоспіроносітельством, утворенням специфічних антитіл у більшості свиней. 
У коней захворювання характеризується різким підвищенням температури тіла, найсильнішої слабкістю (кінь на звичайній роботі сильно потіє, часто спотикається, падає), інтенсивної жовтяницею (навіть з забарвленням у жовтий колір свіжих рубців шкіри), легкими коліками і іноді абортами. Температура незабаром знижується. Можуть спостерігатися міокардит, атаксія, тремтіння кінцівок, кульгавість та болючість м’язів, нерівномірна перистальтика (діарея або запор) і некрози шкіри, особливо непігментовані частин тіла, і слизової оболонки рота. Сеча червоного кольору, що переходить через 3 … 5 днів в яскраво-жовтий. У сечі багато гемоглобіну, білка і білірубіну. Число еритроцитів знижується до 3,55 … 3930 тисяч / мкл (3,55 … 3,93 • 10 12 / л). ШОЕ в межах 59 … 80 мм / ч. Лейкоцитарна формула характеризується нейтрофілія зі зсувом вліво до паличкоядерних форм. 
Летальність сягає 33%. Тварина внаслідок слабкості після пе-реболеванія 2 … 3 міс не може бути використано для роботи. 
Лептоспіроз собак (штуттардская хвороба, інфекційна жовтяниця, тиф собак, епізоотична жовтяниця, хвороба Вейля, геморагічний ентерит) протікає переважно гостро і виявляється короткочасною лихоманкою, геморагічним гастроентеритом, виразковим стоматитом, іноді жовтяницею і нервовими розладами. Лептоспіроз собак описаний у двох формах: інфекційна жовтяниця (жовтянична форма) і тиф собак (геморагічна форма). 
Інфекційна жовтяниця викликається в основному L. icterohaemoirhagiae, рідше – L. pomona і L. canicola, а джерелами і резервуарами збудників інфекції служать відповідно пацюки, свині та собаки. Уражаються в основному цуценята і молоді собаки. Тиф собак викликається L. cards, що передається від собак-лептоспіроносітелей здоровим тваринам. Хворіють в основному дорослі особини. 
При обох формах хвороби інкубаційний період становить 10 … 20 днів. Температурна реакція у хворих собак спочатку проявляється короткочасною лихоманкою до 40,5 .. 41,5 «С, а на 2. «3-й день хвороби – зниженням температури тіла до 36,0 … 38,2 ° С. Собаки забиваються в куток клітки, вважаючи за краще лежати. 
Основні клінічні симптоми при гострому перебігу характеризуються загальною слабкістю, повною апатією, м’язової тремтінням, кульгавістю на задні кінцівки і скутістю рухів. Шкіра суха, очі запалі, дихання важке і хрипке. З носа виділяються кров’янисті закінчення. Шийні та пахові лімфатичні вузли збільшені. Судини кон’юнктиви і склери кровенаполнена; на видимих ​​слизових оболонках і шкірі з’являються желтушное забарвлення (у собак жовтяниця виражена не завжди, що залежить від форми хвороби) і крововиливи. Іноді виникає гнійний кератокон’юнктивіт. У хворої собаки пропадає апетит, посилюється спрага, раптово з’являється часто повторюється блювота з жовчю і кров’ю. У ротовій порожнині спочатку спостерігають желтушность і гіперемію окремих ділянок слизової оболонки, потім крововиливи, некротичні вогнища і виразки на яснах і мовою. З рота розповсюджується специфічний солодкувато-приторний запах. Живіт підтягнутий, іноді хворобливий; печінка збільшена. Спочатку нормальна або навіть прискорена перистальтика згодом сповільнюється. Кал рідкий, смердючий, часто з прожилками крові. Іноді буває запор. 
У більшості собак відзначають явища, властиві нефриту: область нирок чутлива при пальпації; сеча має жовтий або коричневий колір, каламутна, кислої реакції, виділяється малими порціями, містить альбуміни, нирковий епітелій, масу лейкоцитів, циліндри, гемоглобін і білірубін. У важких випадках сеча набуває червоного забарвлення. Зміни з боку нирок можуть зберігатися місяцями. 
Число еритроцитів і зміст гемоглобіну в крові різко знижуються; накопичуються сечовина, аміак, токсичні амінокислоти, інді-кан; збільшується вміст фосфору і залишкового азоту; відбувається зниження вмісту кальцію і резервної лужності. 
Тварина швидко худне, впадає в коматозний стан і з ознаками клонічних судом може загинути через кілька годин після появи перших симптомів. Тривалість хвороби зазвичай 2 … 12 днів, летальність досягає 50 … 90%. 
При хронічному перебігу температура тіла нормальна. На слизовій оболонці рота, яснах, язиці і губах виявляють блідо-жовті або брудно-сірі струпи, на місці яких відкриваються виразки. Собаки тривалий час залишаються лептоспіроносітелямі. 
Патологоанатомічні ознаки
Патологоанатомічні зміни характеризуються анемією, жовтяницею, геморагічним діатезом, некрозами шкіри і слизових оболонок, дегенеративно-запальними змінами паренхіматозних органів. 
Печінка в більшості випадків збільшена і перероджені. Колір її від глинисто-червоного до жовтого, консистенція пружна, в’яла або ламка. Іноді в паренхімі виявляють дрібні некротичні вогнища та крововиливи. Жовчний міхур розтягнутий і переповнений густий тягучою жовчю темно-або буро-зеленого кольору; на слизовій оболонці поодинокі чи множинні крововиливи. 
Нирки також збільшені, в’ялі; в залежності від ступеня кровонаповнення, дегенеративних змін і пігментації пофарбовані в вишнево-глинистий, сірувато-червоний або темно-коричневий з зеленуватим відтінком колір. Приниркова клітковина набрякла. Фіброзна капсула сірого кольору, зазвичай легко знімається. У паренхімі нирок виявляють поодинокі чи множинні сіруваті вогнища різної величини. Кордон коркового і мозкового шарів згладжена. Корковий шар розширений, блідо забарвлений, іноді містить дрібні крововиливи. Балія часто заповнена желеподібної масою червонуватого кольору. 
Морфологічна картина по всіх органах характеризується лімфогістіоцитарні запальними інфільтратами, що дозволяє вважати ці зміни специфічними для лептоспірозу. 
Діагностика і диференціальна діагностика
Підставою для підозри на неблагополуччя господарства щодо лептоспірозу служать клінічні ознаки та патологоанатомічні зміни, характерні для цієї хвороби, виявлення специфічних антитіл у крові тварин. Діагноз лептоспірозу у всіх випадках повинен бути підтверджений лабораторними дослідженнями. 
Лабораторну діагностику лептоспірозу тварин проводять у відповідності до діючих Санітарних та ветеринарними правилами. Вона заснована на комплексі мікробіологічних та імунологічних методів, які використовуються в різних комбінаціях. Бактеріологічні методи досліджень включають пряму мікроскопію біоматеріалу, полімеразну ланцюгову реакцію (ПЛР), виділення чистих культур та ідентифікацію збудника, диференціацію патогенних лептоспір від сапрофітних і біопробу. 
З серологічних методів найбільш широко застосовується реакція мікроаглютинації лептоспір (РМА), яка, крім того, дозволяє визначити серогрутшу збудника. 
Матеріалом для прижиттєвої діагностики служать кров і сеча, для посмертної – трупи дрібних тварин. Від трупів великих тварин і абортованих плодів беруть серце, шматочки паренхіматозних органів, нирку, транссудат грудної та черевної порожнин, перикардіальну і спинномозкову рідини, сечовий міхур і шлунок з вмістом. Патматеріал повинен бути узятий і досліджено протягом 6 год у літній час і 10 … 12 год взимку або за умови зберігання його в охолодженому стані. 
За результатами лабораторних досліджень господарство (ферму, відділення, підприємство, гурт і т.д.) вважають неблагополучним щодо лептоспірозу в одному з наступних випадків: 
культура лептоспір виділена із патологічного матеріалу; 
лептоспіри виявлені при мікроскопічному дослідженні патологічного матеріалу; антитіла виявлені в сироватці крові більш ніж у 20% обстежених тварин в титрі 1: 50 у невакцинованих, 1: 100 і більше у вакцинованих. При виявленні меншої кількості позитивних реакцій проводять мікроскопію сечі. При негативному результаті мікроскопії сечі повторне дослідження сироватки крові і сечі раніше досліджених тварин проводять через 15. «30 днів. Виявлення лептоспір чи антитіл при повторному дослідженні у тварин, що не мали їх при предьщущем дослідженні, або наростання титру антитіл в 4 рази і більше свідчать про неблагополуччя господарства. 
Лептоспіроз вважають причиною аборту (мертвонародження) при виявленні: 
лептоспір в органах (тканинах, рідинах) плоду або навколоплідних водах; 
антитіл до лептоспір у сироватці крові плоду в РМА в розведенні 1: 5 (з антигеном 1: 10) і більше. 
Лептоспіроз вважають причиною загибелі тварин при наявності клінічних ознак і патологоанатомічних змін, характерних для цієї інфекції, підтверджених виявленням лептоспір в крові чи паренхіматозних органах (крім нирок). 
При диференційній діагностиці лептоспірозу великої та дрібної рогатої худоби слід виключити бруцельоз, піро-плазмідози, злоякісну катаральну гарячку, кампілобактеріоз, трихомоноз, сальмонельоз, пневмоентеритів змішаної етіології і лис-теріоз; у свиней необхідно виключити бруцельоз, сальмонельоз, чуму, народжу, дизентерію; захворювання , що виникають при білковій, вітамінної та мінеральної недостатності; мікотоксикози; у коней – інфекційний енцефаломієліт, інфекційну анемію; у собак і хутрових звірів – чуму (кишкова форма), інфекційний гепатит, парвові-Русні ентерит і сальмонельоз, а також кормові отруєння. 
Імунітет, специфічна профілактика
Переболевание лептоспірозом супроводжується формуванням спочатку нестерильного, а потім (після закінчення терміну лептоспіроносітельства) стерильного імунітету високої специфічності, напруженості і значної тривалості. 
Для створення активного імунітету всіх сприйнятливих до лептоспі-троянду тварин вакцинують: в неблагополучних по лептоспірозу господарствах; в відгодівельних господарствах, де поголів’я комплектують без обстеження на лептоспіроз; при випасанні тварин у зоні природного вогнища лептоспірозу, при виявленні в господарстві тварин, сироватка крові яких реагує в РМА; в районах з відгінним тваринництвом. 
У залежності від епізоотичної обстановки і виду тварин для специфічної імунопрофілактики застосовують різні (більше 16) полівалентні та асоційовані вакцини. 
Для пасивної імунізації та лікування хворих на лептоспіроз тварин випускають гіперімунні сироватки. Імунітет у тварин після введення сироватки настає через 4 … 6 год і зберігається 6 … 8 діб. 
Профілактика
Щоб не допустити захворювання тварин на лептоспіроз, власники і власники худоби, ветеринарні спеціалісти зобов’язані: 
здійснювати контроль за клінічним станом тварин, враховувати число абортів і при підозрі на лептоспіроз відбирати патматеріал для лабораторних досліджень; комплектування племінних господарств (ферм), підприємств, станцій штучного осіменіння проводити з благополучних щодо лептоспірозу господарств; дослідити усіх вступників до господарство тварин в період 30 – денного карантину на лептоспіроз в РМА в розведенні сироватки 1: 25. Свиней, що вводяться в господарство для племінних цілей, обстежують на леп-тоспіроносітельство шляхом мікроскопії сечі незалежно від результатів серологічних досліджень (відгодівельні господарства дозволяється комплектувати клінічно здоровими тваринами без обстеження на лептоспіроз, але з обов’язковою вакцинацією їх проти лептоспірозу в період карантинування); не допускати контакту тварин з худобою неблагополучних по лептоспірозу господарств (ферм), населених пунктів, на пасовищі, в місцях водопою і т.д., не випасати невакцинованих тварин на території природних вогнищ лептоспірозу; не влаштовувати літніх таборів для тварин на берегах відкритих водоймищ; систематично знищувати гризунів в тваринницьких приміщеннях, на території ферм, в місцях зберігання кормів тощо 
З метою своєчасного виявлення лептоспірозу проводять дослідження сироватки крові тварин в реакції мікроаглютинації (РМА): на племпідприємства, станціях (пунктах) штучного осіменіння і в племінних господарствах (фермах) всіх виробників 2 рази на рік; свиней, велику і дрібну рогату худобу, коней – перед введенням (ввезенням) і висновком для племінних і користувальних цілей (за винятком тварин на відгодівлю) поголовно; у всіх випадках при підозрі на лептоспіроз. 
Лікування
При гострому та підгострому перебігу лептоспірозу застосовують сироватку поливалентную гипериммунную проти лептоспірозу тварин, стрептоміцин, канаміцин, антибіотики тетрациклінового ряду. Для санації лептоспіроносітелей використовують стрептоміцин, а у свиней – дитетрациклин. При ускладненнях після абортів лептоспирозной етіології проводять симптоматичне лікування. Патогененіческая терапія спрямована на детоксикацію і лікування ускладнень. У дрібних домашніх тварин застосовують плазмаферез, гемосорбцію, екстракорпоральний діаліз. 
Заходи боротьби
При встановленні діагнозу на лептоспіроз територіальна адміністрація виносить рішення про оголошення господарства (його частини) або населеного пункту неблагополучним щодо лептоспірозу, вводить обмеження і затверджує план оздоровлення господарства. 
У плані оздоровчих заходів передбачаються необхідні діагностичні дослідження тварин, обмежувальні, ветеринарні, санітарні, організаційно-господарські заходи із зазначенням термінів проведення та відповідальних осіб. 
За умовами обмежень забороняється: виводити (вивозити) тварин для цілей відтворення, продавати тварин населенню; перегруповувати тварин без відома ветеринарного спеціаліста, який обслуговує господарство; допускати тварин до води відкритих водойм і використовувати її для напування і купання тварин; випасати невакцинованих тварин на пасовищах, де випасалися хворі лептоспірозом тварини, або на території природного вогнища лептоспірозу (сухі ділянки в сонячну погоду можна використовувати через 7 днів, вологі – тільки для випасу вакцинованого худоби); згодовувати тваринам невакцинованим корму, в яких виявлені інфіковані лептоспірозом гризуни. 
У неблагополучному щодо лептоспірозу господарстві проводять клінічний огляд і вимірювання температури тіла у підозрілих на захворювання тварин. Хворих та підозрілих на захворювання тварин ізолюють і лікують. Забій таких тварин проводять на санітарній бойні. Приміщення та обладнання після забою тварин дезинфікують. 
Продукти забою використовують згідно з Правилами ветеринарного огляду забійних тварин і ветеринарно-санітарної експертизи м’яса та м’ясних продуктів. Молоко, отримане від хворих на лептоспіроз тварин, використовують у корм після кип’ятіння. Клінічно здорових тварин усіх видів і вікових груп, сприйнятливих до лептоспірозу, вакцинують. Тварин, підданих лікуванню, вакцинують через 5 … 7 днів після одужання. 
Усіх тварин відгодівельних господарств, неблагополучних по лептоспірозу, і малоцінних тварин у племінних і користувальних господарствах відгодовують і здають на забій. Маточне поголів’я, виробників і ремонтний молодняк, яких необхідно зберегти для відтворення, після вакцинації обробляють лептоспіроціднимі препаратами і переводять у продезінфіковані приміщення. 
У розплідниках службового собаківництва ізолюють клінічно хворих і підозрілих на захворювання собак, лікують їх гіперімунної сироваткою, стрептоміцином, левоміцетином (внутрішньом’язово в дозі 15 … 20 мг / кг), бромистими препаратами, антисептичними розчинами пероксиду водню, перманганату калію і ін Клінічно здорових собак всіх вікових груп вакцинують проти лептоспірозу. Продаж собак із неблагополучного по лептоспірозу розплідника забороняється.
Обмеження з неблагополучних по лептоспірозу господарств знімають у відгодівельних господарствах після здачі поголів’я на забій та проведення заключних ветеринарно-санітарних заходів; в племінних і користувальних господарствах після встановлення їх благополуччя з лептоспірозу лабораторними методами досліджень. 
Для цієї мети через 1 … 2 міс після проведення заходів досліджують в РМА не менше 50 проб сироватки крові молодняку, призначеного для продажу (не повинно бути позитивних реакцій), і не менше 100 проб сечі від кожної 1000 дорослих тварин або групи ремонту, серед яких не повинно бути лептоспіроносітелей. Повторне дослідження на лептоспіроз в раніше неблагополучних господарствах проводять через 6 місяців після зняття обмежень. 
Господарство вважають оздоровленим при отриманні негативних результатів досліджень у всіх обстежених тварин. 
Заходи з охорони людей від зараження лептоспірозом
Лептоспіроз людини-гостро протікає інфекційна хвороба, що характеризується лихоманкою, симптомами загальної інтоксикації, ураженням нирок, печінки, нервової системи. У важких випадках спостерігають жовтяницю, геморагічний синдром, гостру ниркову недостатність і менінгіт. 
Люди в більшості випадків заражаються при купанні і використанні для господарських і побутових потреб інфікованої води з відкритих водойм; при вживанні продуктів харчування, інфікованих гризунами, а також сирого молока від хворих корів. Захворювання можуть мати професійний характер. Профілактика лептоспірозу у людей грунтується на комплексі планових медико-і ветеринарно-санітарних заходів: знищення або лікуванні тварин-лептоспіроносітелей; розриві шляхів передачі збудників інфекції (охорона водойми і вододжерел, харчових продуктів від інфікування); захисту людей, що знаходяться в епізоотичному вогнищі.