Вітряна віспа (“вітрянка”) – це надзвичайно заразне захворювання, що викликається вірусом Varicella Zoster (3 тип герпесу, VZV).

Як можна заразитись вітряною віспою (ВВ)?
Вірусні частинки можуть передаватись як повітряно-крапельним шляхом (від хворої людини під час спілкування з близької відстані), так і через контакт з висипкою на тілі інфікованої людини. ВВ відноситься до високонтагіозних (тобто, надзвичайно заразних) інфекцій: 1 інфікована людина може заразити 9 з 10 осіб зі свого оточення, якщо вони раніше не хворіли на ВВ і не є вакцинованими від неї. Інфікована особа може розповсюджувати інфекцію ще за день чи два до появи висипки і залишається заразною, доки на місці пухирців висипки не сформуються кірочки.

Які симптоми ВВ?
– висипка у вигляді пухирців, що зудять (таких пухирців у хворої людини може бути до 500)
– лихоманка (підвищення температури тіла до 38 С й вище)
– головний біль
– відчуття втоми

Зазвичай симптоми захворювання тривають близько тижня і завершуються одужанням та формуванням пожиттєвого імунітету. Проте в окремих випадках можливі ускладнення.

Чи правда, що ВВ – легка хвороба, на яку краще перехворіти, аніж вакцинуватися від неї?
У 1 із 50 випадків захворювання на вітряну віспу бувають ускладнення, серед яких найбільш тяжкими є пневмонія та енцефаліт. Частота енцефаліту, який переважно проявляється церебральною атаксією, становить близько 1 на 4 000 випадків вітряної віспи. Також можуть бути такі ускладнення як бактеріальні інфекції шкіри, рубці на шкірі (можуть сформуватися після заживлення висипки), зневоднення, лімфаденіт (запалення лімфатичних вузлів), гепатит. Особливо небезпечною ця інфекція є для немовлят, підлітків, дорослих, вагітних та осіб з груп медичного ризику.

Чи правда, що ВВ є особливо небезпечною для вагітних?

На жаль, так. Вагітна, що захворіла на ВВ, має підвищений ризик розвитку такого ускладнення як пневмонія (запалення легень). Щодо майбутньої дитини, то ступінь ризику залежить від того, на якому терміні вагітності відбулося інфікування матері. Якщо воно відбулося в перші 20 тижнів вагітності (зокрема, між 8-м та 20-м тижнями), то існує певний (1-2%) ризик народження дитини із синдромом вродженої вітряної віспи. Це захворювання може призводити до уражень кінцівок, очей, мозку та травної системи, а також до глибоких рубців на шкірі. Якщо ж захворювання на ВВ у матері розвинулося за кілька днів до пологів, дитина може захворіти так званою неонатальною вітряною віспою, яка також є серйозним та загрозливим для життя станом. Тож на етапі планування вагітності, якщо ви не хворіли на ВВ і не вакцинувались від неї, варто отримати курс щеплень від ВВ, адже на етапі вагітності щеплення живими вакцинами не проводиться.

Як захиститись від ВВ?
Для захисту від ВВ використовуються живі ін’єкційні вакцини Варілрикс та Варівакс, які зареєстровано в Україні. Ці вакцини відносяться до рекомендованих і можуть бути придбані в аптеці власним коштом пацієнта та введені в комунальному медзакладі, де він обслуговується, або ж в приватній клініці. Оскільки ці вакцини не входять до національного календаря щеплень України, графіки їхнього введення визначають інструкції до цих препаратів. (Примітка: в багатьох країнах ці вакцини внесено до національного календаря, і графіки щеплень цих країн можуть відрізнятись. У випадку перебування в іншій країні дотримуйтесь її національних рекомендацій). Дві дози вакцини від вітряної віспи забезпечують середню ефективність приблизно від 92 до 93 відсотків. Вакцинація після контакту з хворим вітряною віспою також знижує ризик інфікування та тяжкість захворювання. 

Позитивним є досвід вакцинації у США, де протягом п’яти років (1995–1999) знижено захворюваність на вітряну віспу на 80%. Створений імунітет після щеплення вакциною достатньо тривалий. За результатами досліджень в США та Японії, післявакцинальний імунітет залишається напруженим 20 років після щеплення.

Схеми вакцинації від вітряної віспи зареєстрованими в Україні вакцинами:

Назва вакциниСхема вакцинації
ВарілриксДіти віком від 9 місяців та дорослі: 2 дози з інтервалом від 6 тижнів. 
ВаріваксДіти віком 9-12 місяців: 2 дози з мінімальним інтервалом 3 місяці Діти від 12 місяців до 12 років: 2 дози з мінімальним інтервалом 1 місяць Діти від 13 років та дорослі: 2 дози з мінімальним інтервалом 4-8 тижнів

Інфікування вірусом Varicella Zoster може в подальшому викликати ще одне захворювання: оперізуючий герпес.

Що таке оперізуючий герпес?
Оперізуючий герпес викликається тим самим вірусом, який спричиняє захворювання на вітряну віспу – вірусом varicella zoster. Після того, як людина перехворіла на вітряну віспу, вірус залишається в її організмі в “сплячому” (неактивному) стані, але може повторно активуватися, спричинивши захворювання на оперізуючий герпес. Найхарактернішим симптомом цього захворювання є болісна висипка у вигляді пухирців, що зазвичай виникає на одному боці тіла (чи, рідше, обличчя). Оперізуючий герпес на обличчі може вплинути на око і призвести до втрати зору. В рідкісних випадках (зазвичай в осіб з ослабленою імунною системою) висипка може поширитись по всьому тілу і за виглядом нагадувати вітряну віспу.
Більшість людей матимуть лише один епізод захворювання на оперізуючий герпес. Однак в певних випадках можна хворіти на оперізуючий герпес декілька разів.

Отже не варто покладатися на вдачу – ризики дуже великі. Ми рекомендуємо вакцинуватись від вітряної віспи, цей метод профілактики найбільш ефективний та безпечний для дорослих та дітей. Він може запобігти не тільки вітряній віспі з усіма можливими ускладненнями, а й оперізуючому лишаю.